Επιστροφή χρημάτων και Αποζημίωση: Etihad Airways

Δείτε πόσα χρήματα σας οφείλει η αεροπορική εταιρεία.
Είναι δωρεάν και παίρνει μόλις 2 λεπτά.

Σας βοηθάμε να επιβάλετε τα δικαιώματα που έχετε ως επιβάτες

  • Πτήσεις των 3 τελευταίων ετών

  • Καλύπτει παγκόσμιες και ευρωπαϊκές οδούς.

  • Χειριζόμαστε τις διαπραγματεύσεις.

AirHelpAeroporikes-etairies
EY

Έχετε επηρεαστεί από τις καθυστερήσεις και τις ακυρώσεις πτήσεων της Etihad Airways; Εάν ναι, θα μπορούσατε να δικαιούστε αποζημίωση έως και 600 € ανά άτομο.

Σύμφωνα με την τελευταία έγκαιρη απόδοση της Etihad Airways, πραγματοποιήθηκαν 2342 αναχωρήσεις πτήσεων σε διάστημα 24 ωρών, 65.93% των οποίων αναχώρησαν στην ώρα τους.

ή

Χρησιμοποιήστε την κάρτα επιβίβασής σας

Ο ταχύτερος τρόπος να διαπιστώσετε αν είστε επιλέξιμοι

MεταφόρτωσηΣάρωση

Όλες οι αεροπορικές εταιρείες

Όλες οι χώρες

Καμία αποζημίωση, καμία χρέωση


Etihad Airways: Ακυρωμένες πτήσεις σήμερα

Πόσες πτήσεις ακυρώθηκαν σήμερα;

  • Σύμφωνα με τα πιο πρόσφατα στοιχεία μας, η Etihad Airways ακύρωσε 92 πτήσεις σε 24 ώρες.

  • Το 0.00% των πτήσεων εσωτερικού και το 3.96% των διεθνών πτήσεων ακυρώθηκαν.

  • Εάν η πτήση σας ακυρώθηκε και λάβατε ειδοποίηση σε λιγότερο των 14 ημερών, μπορεί να σας οφείλεται αποζημίωση έως και 600 €. Ελέγξτε εδώ.

  • Δείτε περισσότερα στατιστικά στοιχεία της Etihad Airways

Αποζημίωση για ακύρωση πτήσης από την Etihad Airways

Ανεξάρτητα από το αν είστε στο σπίτι σας ή στο εξωτερικό, εάν μάθετε ότι ακυρώθηκε η πτήση σας με την Etihad Airways, θα έχετε πολλές ερωτήσεις και ανησυχίες. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να ξέρετε είναι ότι η Etihad Airways θα πρέπει να σας βρει μια νέα πτήση, ή να σας προσφέρει πλήρη επιστροφή χρημάτων.

Αλλά επειδή οι ακυρώσεις πτήσεων σχεδόν πάντα προκαλούν αναστάτωση στα ταξιδιωτικά σας σχέδια, θα πρέπει να ελέγξετε αν δικαιούστε επίσης να διεκδικήσετε αποζημίωση για ακυρωμένη πτήση από την Etihad Airways, ως επανόρθωση για την όλη αναστάτωση.

Σύμφωνα με τους κανονισμούς της ΕΕ, η Etihad Airways θα πρέπει να αποζημιώσει τους επιβάτες έως και 600 € ανά άτομο σε περίπτωση που ακυρώσει πτήσεις με καθυστερημένη ειδοποίηση — δηλαδή για ακύρωση πτήσης λιγότερο από 14 ημέρες πριν από την προβλεπόμενη αναχώρησή της.

Εξαιρέσεις:
Η Etihad Airways δεν θα χρειαστεί να καταβάλει αποζημίωση αν ήταν σε θέση να προσφέρει πτήση αντικατάστασης σε παρόμοια ώρα αναχώρησης και άφιξης με την ώρα της αρχικής αναχώρησης και άφιξης της πτήσης. Μπορείτε να ελέγξετε τις ακριβείς απαιτήσεις στη σελίδα μας για την αποζημίωση ακύρωσης πτήσεων.

Επίσης, οι αεροπορικές εταιρείες δεν υποχρεούνται να καταβάλλουν αποζημίωση σε έκτακτες περιπτώσεις. Αυτό σημαίνει ότι αν προκύψει μια ασυνήθιστη κατάσταση πέραν του ελέγχου της αεροπορικής εταιρείας, λόγω της οποίας η εταιρεία αναγκάστηκε να ακυρώσει την πτήση, η Etihad Airways δεν οφείλει καμία αποζημίωση για ακύρωση πτήσης. Χαρακτηριστικά παραδείγματα αποτελούν η κακοκαιρία ή η απεργία του προσωπικού ελέγχου εναέριας κυκλοφορίας.


Etihad Airways: Καθυστερήσεις πτήσεων σήμερα

Πόσες καθυστερήσεις πτήσεων υπήρξαν σήμερα;

  • Τα τελευταία μας δεδομένα δείχνουν ότι σε μια περίοδο 24 ωρών, 43 πτήσεις της Etihad Airways καθυστέρησαν 3 ή περισσότερες ώρες.

  • Στις πτήσεις εσωτερικού, 9.52% καθυστέρησαν πάνω από 3 ώρες. Αυτό το ποσοστό ήταν 1.77% για τις διεθνείς πτήσεις.

  • Οι επιβάτες που φθάνουν στον προορισμό τους με καθυστέρηση άνω των 3 ωρών μπορούν να λάβουν αποζημίωση. Ελέγξτε την πτήση σας.

  • Δείτε περισσότερα στατιστικά στοιχεία της Etihad Airways

Αποζημίωση για καθυστέρηση πτήσης από την Etihad Airways

Εάν ποτέ χρειαστεί να αντιμετωπίσετε καθυστέρηση πτήσης της Etihad Airways, αξίζει να ελέγξετε αν δικαιούστε αποζημίωση για τον χαμένο χρόνο σας. Αν ευθύνεται για την καθυστέρηση η Etihad Airways, σύμφωνα με τους κανονισμούς της ΕΕ οι επιβάτες δικαιούνται έως και 600 € ανά άτομο, αν η καθυστέρηση διαρκεί 3 ώρες ή περισσότερο.

Όταν διεκδικείτε αποζημίωση για καθυστέρηση πτήσης, η Etihad Airways θα ελέγξει τι ώρα έφτασε η πτήση στον τελικό προορισμό της. Αυτό συμβαίνει διότι, για τα αιτήματα που αφορούν σε καθυστερήσεις πτήσεων, αυτό που μετράει είναι η ώρα άφιξης, όχι η ώρα αναχώρησης. Η AirHelp διαθέτει μία από τις πιο πλήρεις βάσεις δεδομένων με στατιστικά πτήσεων, έτσι ώστε να μπορεί πάντα να υποστηρίζει τα αιτήματα για αποζημίωση λόγω καθυστέρησης πτήσης από την Etihad Airways, βάσει του ακριβούς χρόνου καθυστέρησης.

Εξαιρέσεις:
Οι αεροπορικές εταιρείες, όπως η Etihad Airways, δεν χρειάζεται να καταβάλλουν αποζημίωση, εάν η καθυστέρηση οφείλεται σε κάποια εξωτερική αιτία. Αυτό σημαίνει ότι για καθυστερήσεις λόγω κακοκαιρίας, περιστατικού στο αεροδρόμιο ή απεργίας του προσωπικού ελέγχου εναέριας κυκλοφορίας, η εταιρεία δεν οφείλει αποζημίωση. Αυτές οι καταστάσεις ονομάζονται έκτακτες περιπτώσεις.

Μπορείτε να μάθετε περισσότερα σχετικά με το τι περιλαμβάνεται και τι δεν περιλαμβάνεται στη σελίδα μας για την αποζημίωση λόγω καθυστέρησης πτήσης.


Ποια είναι δικαιώματα των επιβατών αεροπορικών μεταφορών στην ΕΕ;

O ΕΚ αριθ. 261 είναι ο κανονισμός της ΕΕ που καλύπτει καταστάσεις όπως καθυστερήσεις, ακυρώσεις και υπεράριθμες κρατήσεις πτήσεων. Καθορίζει τα δικαιώματα των επιβατών αναφορικά με τη φροντίδα που πρέπει να λαμβάνουν από τις αεροπορικές εταιρείες σε περίπτωση οποιουδήποτε προβλήματος, και δηλώνει σαφώς σε ποιες καταστάσεις οι επιβάτες μπορούν να διεκδικήσουν αποζημίωση.

Οι ταξιδιώτες μπορούν να διεκδικήσουν αποζημίωση για πτήσεις που πραγματοποιήθηκαν στο παρελθόν βάσει του EΚ αριθ. 261 —μπορούν να διεκδικήσουν αποζημίωση ακόμη και για πτήσεις που πραγματοποιήθηκαν τα τελευταία 3 έτη.

Ο κανονισμός ισχύει για όλες τις πτήσεις που αναχωρούν από κάποιο ευρωπαϊκό αεροδρόμιο. Αλλά καθώς η Etihad Airways αποτελεί ευρωπαϊκή αεροπορική εταιρεία, οι επιβάτες καλύπτονται επιπλέον από τον ΕΚ αριθ. 261, και καλύπτονται και οι πτήσεις προς την Ευρώπη, ακόμη και όταν αναχωρούν από χώρες εκτός της ΕΕ.

Ποιες πτήσεις της Etihad Airways καλύπτονται από τον ευρωπαϊκό κανονισμό ΕΚ αριθ. 261;


Μέγεθος αποζημίωσης για πτήση της Etihad Airways;

Απόσταση

Αποζημίωση

Όλες οι πτήσεις κάτω των 1.500 χλμ.
Έως και 250 EUR ανά άτομο
Πτήσεις άνω των 1.500 χλμ. στο εσωτερικό της ΕΕ
Έως και 400 EUR ανά άτομο
Πτήσεις από 1.500 χλμ. έως 3.500 χλμ. εκτός του εσωτερικού της ΕΕ
Έως και 400 EUR ανά άτομο
Πτήσεις άνω των 3.500 χλμ. εκτός του εσωτερικού της ΕΕ
Έως και 600 EUR ανά άτομο

Ο πίνακας παρουσιάζει τις τιμές σε €, όπως αναφέρονται στον ΕΚ 261

Όπως συμβαίνει με κάθε νόμο, υπάρχουν εξαιρέσεις και ειδικές περιστάσεις που μπορούν να επηρεάσουν κάθε συγκεκριμένο αίτημα, όπως και το ύψος της οφειλόμενης αποζημίωσης. Με την AirHelp είναι απλό να ελέγξετε την αποζημίωση που δικαιούστε εδώ.

Στατιστικά Στοιχεία Πτήσεων: Καθυστερήσεις και Ακυρώσεις Πτήσεων της Etihad Airways

Etihad Airways Έγκαιρη απόδοση (24 ώρες):

Σύνολο πτήσεων: 2342
Πτήσεις στην ώρα τους: 1544
Δείκτης έγκαιρης απόδοσης: περίπου 65.93% όλων των πτήσεων ήταν ακριβείς
Μεγάλες καθυστερήσεις (άνω των 3 ωρών): 43
Ακυρώσεις πτήσεων: 92

Οι αριθμοί πτήσεων που παρουσιάζονται είναι εκτιμήσεις, βασισμένες σε βάσεις δεδομένων δικές μας και τρίτων.


Σχετικά με την Etihad Airways

Η Etihad Aiways είναι μια από τις δύο κυριότερες αεροπορικές εταιρείες των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων.


Πρόσφατες καθυστερήσεις και ακυρώσεις

Ημερομηνία

Αριθμός πτήσης

Αεροπορική εταιρεία

Δρομολόγιο

Κατάσταση

10/09/2026

11:15 π.μ.

SK344

Sas Norway

Oslo (OSL)

Trondheim (TRD)

ΑκυρώθηκεΕλέγξτε την αποζημίωση

10/09/2026

11:10 π.μ.

SK2986

Sas Norway

Copenhagen (CPH)

Kristiansand (KRS)

ΑκυρώθηκεΕλέγξτε την αποζημίωση

10/09/2026

11:10 π.μ.

SK2746

Sas Norway

Copenhagen (CPH)

Palanga (PLQ)

ΑκυρώθηκεΕλέγξτε την αποζημίωση

10/09/2026

11:10 π.μ.

SK1868

Sas Norway

Copenhagen (CPH)

Stavanger (SVG)

ΑκυρώθηκεΕλέγξτε την αποζημίωση

10/09/2026

11:00 π.μ.

SK355

Sas Norway

Trondheim (TRD)

Oslo (OSL)

ΑκυρώθηκεΕλέγξτε την αποζημίωση

10/09/2026

10:55 π.μ.

SK1456

Sas Norway

Copenhagen (CPH)

Oslo (OSL)

ΑκυρώθηκεΕλέγξτε την αποζημίωση

10/09/2026

10:55 π.μ.

SK1422

Sas Norway

Copenhagen (CPH)

Stockholm (ARN)

ΑκυρώθηκεΕλέγξτε την αποζημίωση

10/09/2026

10:50 π.μ.

KC986

Air Astana

Kzyl-Orda (KZO)

Almaty (ALA)

ΑκυρώθηκεΕλέγξτε την αποζημίωση

10/09/2026

10:50 π.μ.

SVS2880

Etihad Airways

Copenhagen (CPH)

Trondheim (TRD)

ΑκυρώθηκεΕλέγξτε την αποζημίωση

10/09/2026

10:45 π.μ.

SK1742

Sas Norway

Copenhagen (CPH)

Vilnius (VNO)

ΑκυρώθηκεΕλέγξτε την αποζημίωση
Δεν βρίσκετε την πτήση σας; Χρησιμοποιήστε τον έλεγχο πλήρους αποζημίωσης και θα το ερευνήσουμε. Δείτε την πτήση σας
  • SK344

    Sas Norway

    Ακυρώθηκε

    Oslo

    Trondheim

    OSL

    TRD

    10/09/2026

    11:15 π.μ.

    Ελέγξτε την αποζημίωση
  • SK2986

    Sas Norway

    Ακυρώθηκε

    Copenhagen

    Kristiansand

    CPH

    KRS

    10/09/2026

    11:10 π.μ.

    Ελέγξτε την αποζημίωση
  • SK2746

    Sas Norway

    Ακυρώθηκε

    Copenhagen

    Palanga

    CPH

    PLQ

    10/09/2026

    11:10 π.μ.

    Ελέγξτε την αποζημίωση
  • SK1868

    Sas Norway

    Ακυρώθηκε

    Copenhagen

    Stavanger

    CPH

    SVG

    10/09/2026

    11:10 π.μ.

    Ελέγξτε την αποζημίωση
  • SK355

    Sas Norway

    Ακυρώθηκε

    Trondheim

    Oslo

    TRD

    OSL

    10/09/2026

    11:00 π.μ.

    Ελέγξτε την αποζημίωση
  • SK1456

    Sas Norway

    Ακυρώθηκε

    Copenhagen

    Oslo

    CPH

    OSL

    10/09/2026

    10:55 π.μ.

    Ελέγξτε την αποζημίωση
  • SK1422

    Sas Norway

    Ακυρώθηκε

    Copenhagen

    Stockholm

    CPH

    ARN

    10/09/2026

    10:55 π.μ.

    Ελέγξτε την αποζημίωση
  • KC986

    Air Astana

    Ακυρώθηκε

    Kzyl-Orda

    Almaty

    KZO

    ALA

    10/09/2026

    10:50 π.μ.

    Ελέγξτε την αποζημίωση
  • SVS2880

    Etihad Airways

    Ακυρώθηκε

    Copenhagen

    Trondheim

    CPH

    TRD

    10/09/2026

    10:50 π.μ.

    Ελέγξτε την αποζημίωση
  • SK1742

    Sas Norway

    Ακυρώθηκε

    Copenhagen

    Vilnius

    CPH

    VNO

    10/09/2026

    10:45 π.μ.

    Ελέγξτε την αποζημίωση
Δεν βρίσκετε την πτήση σας; Χρησιμοποιήστε τον έλεγχο πλήρους αποζημίωσης και θα το ερευνήσουμε. Δείτε την πτήση σας